تبلیغات

تصویر ثابت

اسطوره های ایرانی - دیگر شخصیتها در مورد كوروش
تاریخ : شنبه 14 آبان 1390 | 09:21 ق.ظ | نویسنده : احمد شمس

هرودوت کتاب(تاریخ هرودوت)


هیچ پارسی یافت نمیشد که بتواند خود را با کوروش مقایسه کند. از اینرو من کتابم را درباره ایران و یونان نوشتم تا کردارهای شگفت انگیز و بزرگ این دو ملت عظیم، هیچگاه به فراموشی سپرده نشود.


کوروش، سرداری بزرگ بود. در زمان او، ایرانیان از آزادی برخوردار بودند و بر بسیاری از ملتهای دیگر فرمانروایی می نمودند بعلاوه او به همه مللی که زیر فرمانروایی او بودند آزادی میبخشید و همه او را ستایش مینمودند.سربازان او پیوسته برای وی آماده جانفشانی بودند و به خاطر او از هر خطری استقبال میکردند .


 


آلبر شاندور کتاب(کوروش بزرگ)


شاهنشاهی ایران که پایه گذار او، کوروش بزرگ است به هیچ وجه بر اساس خشونت پی ریزی نشد. پارسیها با مساعدت یکدیگر و به یاری پادشاهان مقتدر خود، عظمت و شکوهی را در تاریخ به جای گذاشته اند که نشانه بلوغ و نژاد پاک آنان است. نژادی که حماسه آنان را همچون آفتابی در تاریکی نشان میدهد. آنان درخششی در جهان از خود به جای گذاشته اند که برای آیندگان نیز خواهد ماند .


 


پروفسور ایلیف مدیر موزه لیورپول انگلستان


در جهان امروز، بارزترین شخصیت جهان باستان، کوروش کبیر شناخته شده است. زیرا در نبوغ و عظمت او در بنیانگذاری امپراطوری چندین دهه ایران، مایه شگفتی است. آزادی به یهودیان و ملتهای منطقه و کشورهای تسخیر شده که در گذشته، نه تنها وجود نداشت بلکه کاری عجیب به نظر میرسیده است، از شگفتیهای اوست .