تبلیغات

تصویر ثابت

اسطوره های ایرانی - پروفسور محمود حسابی
تاریخ : شنبه 1 بهمن 1390 | 10:30 ب.ظ | نویسنده : احمد شمس

پروفسور حسابی

سید محمود حسابی در سال 1281 (ه.ش), از پدر و مادری تفرشی در تهران زاده شدند. پس از سپری نمودن چهار سال از دوران كودكی در تهران, به همراه خانواده (پدر, مادر, برادر) عازم لبنان گردیدند. در هفت سالگی تحصیلات ابتدایی خود را در بیروت, با تنگدستی و مرارت های دور از وطن در مدرسه كشیش های فرانسوی آغاز كردند و همزمان, توسط مادر فداكار, و فاضله خود (خانم گوهرشاد حسابی) , تحت آموزش  ادبیات فارسی قرار گرفتند.(پدر ایشان در بیروت عاشق خانم جوانی شد و خانواده ی خود را در بیروت ترك كرد و با معشوق خود به ایران برگشتند كه سفیر ایران در زمان رضا شاه پهلوی بود)

استاد, دیوان حافظ را نیز از برداشته و به بوستان و گلستان سعدی, شاهنامه فردوسی, مثنوی مولوی, منشات قائم مقام اشراف كامل داشتند.

شروع تحصیلات متوسطه ایشان مصادف با آغاز جنگ جهانی اول, و تعطیلی مدارس فرانسوی زبان بیروت بود. از این رو, پس از دو سال تحصیل در منزل برای ادامه به كالج آمریكایی بیروت رفتند و در سن هفده سالگی لیسانس ادبیات, در سن نوزده سالگی, لیسانس بیولوژی و پس از آن مدرك مهندسی راه و ساختمان را اخذ نمودند. در آن زمان با نقشه كشی و راهسازی, به امرار معاش خانواده كمك می كردند. استاد همچنین در رشته های پزشكی, ریاضیات و ستاره شناسی به تحصیلات آكادمیك پرداختند. شركت راهسازی فرانسوی كه استاد در آن مشغول به كار بودند, به پاس قدردانی از زحماتشان, ایشان را برای ادامه تحصیل به كشور فرانسه اعزام كرد و بدین ترتیب در سال1924 (م) به مدرسه عالی برق پاریس وارد و در سال 1925 (م) فارغ التحصیل شدند.

همزمان با تحصیل در رشته معدن, در راه آهن برقی فرانسه مشغول به كار گردیدند و پس از پایان تحصیل در این رشته كار خود را در معادن آهن شمال فرانسه و معادن زغال سنگ ایالت "سار" آغاز كردند. سپس به دلیل وجود روحیه علمی, به تحصیل و تحقیق, در دانشگاه سوربن, در رشته فیزیك پرداختند و در سال 1927 (م) در سن بیست و پنج سالگی دانشنامه دكترای فیزیك خود را , با ارائه رساله ای تحت عنوان "حساسیت سلول های فتوالكتریك", با درجه عالی دریافت كردند. استاد با شعر و موسیقی سنتی ایران و موسیقی كلاسیك غرب به خوبی آشنایی داشتند وایشان در چند رشته ورزشی موفقیت هایی كسب نمودند كه از آن میان می توان به دیپلم نجات غریق در رشته شنا اشاره نمود.

پروفسور حسابی به دلیل عشق به میهن و با وجود امكان ادامه تحقیقات در خارج از كشور به ایران بازگشت و با ایمان و تعهد, به خدمتی خستگی ناپذیر پرداخت تا جوانان ایرانی را با علوم نوین آشنا سازد.

پایه گذاری علوم نوین و تاسیس دارالمعلمین و دانشسرای عالی, دانشكده های فنی و علوم دانشگاه تهران, نگارش ده ها كتاب و جزوه و راه اندازی و پایه گذاری فیزیك و مهندسی نوین, ایشان را به نام پدر علم فیزیك و مهندسی نوین ایران در كشور معروف كرد.

..........

روایتی از دكتر حسابی در ایران...

پس از پایان دوره ی تحصیلی، به ایران بازگشت و شروع كردخدمت به كشورش.طرح ساخت  مدرسه را به مجلس برد .رئیس مجلس آیت الله كاشانی ان طرح را پاره كرد،بعد از كلی پافشاری این طرح مورد بحث نمایندگان قرار گرفت ولی نمایندگان به این طرح هیچ توجه ای نشان نمیدادند.استاد نمایندگان را با ارابه ای كه باید خود آن را میكشید  به منازل میبرد و برای انان از این طرح سخن میگفت و این شد كار استاد.تا اینكه یكی از نمایندگان كه دلش برای استاد سوخت به ایشان گفت كه نزد رضا شاه برود اینجا كسی محل به تو نمیگذارد.استاد نزد رضا شاه رفت و از طرح خود(مدرسه)برای رضا شاه صحبت میكرد ولی رضا شاه متوجه نمیشد كه استاد چه می گوید،استاد با عوض كردن بیان خود به رضا شاه چنین گفت كه:الا حضرت میخواهی ایران مثل اروپا شود رضا شاه گفت چرا كه نه؟ استاد گفت مدرسه بساز .رضا شاه پول زیادی را در اختیار استاد گذاشت و دانشگاه تهران و مكان های آموزشی زیادی را ایجاد كردند...

درود بر روان پاك این استاد

                                                                                                       یادش گرامی